Ostatnie orzeczenie w sprawie Bitcoin pokazuje, że amerykańska SEC nie jest fanem DeFi.

Rynek DeFi ociepla się i uczestnicy coraz częściej rozważają przeznaczenie części swoich środków na podsektor kryptograficzny.

Jednak niedawne postępowanie sądowe może wskazywać, że czekają nas zmagania regulacyjne. W krzyżówce znajdują się projekty pracujące nad modelami kryptograficznymi lub pochodnymi.

Orzeczenie w sprawie SEC-Abra okazuje się kosztowne
W zeszłym tygodniu Bitcoin Profit i kryptoportfel Abra zostały objęte skanerem SEC w celu sprzedaży syntetycznych produktów zamienników opartych na zasadzie równości szans klientom korzystającym z ich pakietów kryptograficznych.

Ale to było nielegalne, powiedzieli regulatorzy. Zarówno amerykańskie instytucje SEC, jak i CFTC nałożyły na aplikację karę w wysokości 300.000 dolarów (w sumie).

Abra po raz pierwszy wprowadziła funkcje swapowe w lutym ubiegłego roku. Użytkownicy mogli kupować amerykańskie akcje i indeksy za pomocą swoich kryptograficznych pakietów akcji. Tzn. jeśli ktoś chciał kupić akcje Tesli za pomocą Bitcoins lub któregokolwiek z pozostałych 24 obsługiwanych tokenów cyfrowych, mógł to zrobić.

SEC wkrótce zamknęła ten model. Ale Abra nie ruszyła się z miejsca. W czerwcu 2019 roku przenieśli model do użytkowników poza USA, wprowadzając jako partnera technologię Platus w Manili.

Ale los się załapał. Abra została oskarżona w zeszłym tygodniu po tym, jak organy regulacyjne dowiedziały się o niektórych amerykańskich użytkownikach, a pracownicy Abra nadal zajmowali się krypto-powiązanymi swapami kapitałowymi.

Od tego czasu Abra powiedziała, że zaprzestaje funkcji swapowej (powiedziała, że ostatnim razem również) i będzie nadal funkcjonować jako portfel Bitcoin.

Wielkie plany DeFi stoją w obliczu blokady dróg?
Wyrok doprowadził niektórych analityków i obserwatorów branżowych do wyciągnięcia podobieństw do szerszego krajobrazu DeFi.

Maya Zehavi, członek-założyciel Israel Blockchain Forum, stwierdziła na tweeterze, że SEC i CFTC „nie lubią DeFi:“.

„Zauważ, że prawna konstrukcja Abra zastosowana w tych umowach swapowych jest zasadniczo taka sama jak te, które leżą u podstaw większości produktów DeFi. dlatego też mogą one potencjalnie być narażone na takie same dokładne opłaty“ – powiedział Zehavi w tweet’u uzupełniającym.

Większość tokenów zarządzania, takich jak Compound i inne, pracuje nad modelem, który ma na celu uchwycenie wartości przedstawionej w protokole.

Ta wartość – lub zysk – pochodzi od inwestorów i inwestorów, którzy pożyczają żetony po wysokich stawkach za swoją działalność.

Zakupy i legalne DeFi producenta
Podczas gdy Compound jest na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju, DeFi posterchild Maker ma ugruntowany model, który odzwierciedla współdzielenie buysacks. Protokół łączy odsetki płacone przez pożyczkobiorców, kupuje MKR poprzez aukcję i spala resztę.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie tokeny DeFi są koniecznie przyszłym celem SEC. Compound był ostatnio notowany na Coinbase; ten ostatni jest znany z żelaznych środków zgodności.

Ponadto ramy prawne dotyczące walut kryptograficznych są nadal nieliczne i rozwijają się, co oznacza, że wiele lat przed jasnym i prawnym zdefiniowaniem tokenów DeFi przez sądy amerykańskie.

Niezależnie od tego – jest to wyłączenie nakazów sądowych i scentralizowana cenzura w centrum wszystkich projektów DeFi- i kryptograficznych. Przejście do pierwszego z nich stanowiłoby dość ironiczny sygnał.